FUNDACJA SALUS HOMINI

  • Naglowek
  • Naglowek
  • Naglowek
  • Naglowek

„Ktoś miłowany tu przyjdzie - dobre obejmą nas ręce 
I będą nasze uśmiechy srebrnym błękitem dziecięce.”

"Błękitna kolęda" – Jan Pietrzycki

Dobrych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku

życzą członkowie Fundacji „Salus Homini”

Boże Narodzenie 2015 rok

14 grudnia prawie 50- cioro przyjaciół i wolontariuszy Fundacji, dzieci, młodzieży i doro-słych wzięło udział w spotkaniu opłatkowym.

Były serdeczne życzenia, prawdziwy Gwiazdor z upominkami dla najmłodszych, zabawy, rozmowy i mnóstwo pyszności.

Dziękujemy:

  • pani Ani Maćkowskiej- dyrektor szkoły nr 2 w Nakle, i naszej wolontariuszce!- za gościnność
  • pracownikom szkoły za pomoc,
  • p. Renacie Walczak za muzyczną oprawę,
  • słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nakle za słodkości i kwotę 208,56 złotych, którą przeznaczamy na wakacje dla dzieci,
  • Samorządowi Uczniowskiemu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Samostrzelu za przepiękne ozdoby choinkowe i kwotę 161,30 złotych, którą również przeznaczamy na wakacje letnie,
  • wszystkim wolontariuszom, którzy i tego dnia się ogromnie napracowali

i, oczywiście, Gwiazdorowi za to, że był taki cudny i jeszcze miał prezenty Uśmiech

9 grudnia w sali kinowej Nakielskiego Ośrodka Kultury wręczono statuetki Wolontariusza Roku 2015. W tym roku przyznano 17 nagród indywidualnych i 3 grupowe. Wśród wyróżnionych osób były nasze wolontariuszki- Laura Jałoszyńska, Karolina Lasota, Daria Pietrasik i Paulina Wegner. Dziewczętom serdecznie gratulujemy ciężko zapracowanej nagrody i bardzo dziękujemy za to, co robią i za to, że są z nami.

Tradycyjnie już połączyliśmy Święto Wolontariatu z zakończeniem XII Ogólnopolskiej Kampanii „Hospicjum to też Życie” poświęconej dzieciom osieroconym.

Wśród działań Fundacji związanych z szeroko rozumianym wsparciem dzieci, których bliscy byli pacjentami Hospicjum Domowego NZOZ Medicus w Nakle są zajęcia teatralne prowadzone przez naszą wolontariuszkę- Romkę Jankę. Efektem całorocznej pracy grupy dzieci- przyjaciół fundacji i podopiecznych Stowarzyszenia na Rzecz Integracji Społecznej „Twój Przyjaciel” jest przedstawienie „Miasteczko” i ono stanowiło część artystyczną spotkania.

Opowiadanie pod takim samym tytułem, wymyślone przez uczestników zajęć zostało wydane i będzie dostępne dla wszystkich, którzy zechcą wesprzeć Fundację. Autorem pięknych zdjęć jest ponownie pan Krzysztof Baczyński.

Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym, dziękujemy osobom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości.

Wszystkim wolontariuszom z okazji ich Święta życzymy ogromu dobrych chwil, życzliwych ludzi wokół, sukcesów i satysfakcji, siły w trudnych momentach.

I bardzo Wam dziękujemy, że jesteście, dziękujemy za każdą chwilę przeznaczoną dla kogoś innego, poświęconą dobrej sprawie.

Trudno sobie wyobrazić, jak wyglądałby świat, gdybyście nagle wszyscy postanowili „zostać w domu”.

Zarząd Fundacji „Salus Homini”

W ostatni dzień listopada odwiedzili nas wolontariusze z Samostrzela z panią Alicją Szwejkowską-Radtke na czele. Zaproponowali ciekawe pomysły na wsparcie podopiecznych Fundacji. Byli bardzo zainteresowani naszą pracą. Dziękujemy za sympatyczne odwiedziny, mamy nadzieję na dalszą współpracę i życzymy sukcesów w wolontaryjnej działalności.

23 listopada gościliśmy w naszej siedzibie pasjonatów podróży Państwa Wioletę i Tomasza Kosińskich, którzy podzielili się wrażeniami ze swoich podróży oraz z realizacji marzeń i pasji.

W sierpniu Pani Wioleta zdobyła najwyższy szczyt Alp, nazywany potocznie Dachem Europy –  Mont Blanc, którego wysokość wynosi 4810m.

Ponadto rodzina czynnie uczestniczy w spotkaniach morsów oraz zwiedza kraj podczas rowerowych wypadów.

Miło spotkać i posłuchać podróżników, którzy z wielkim zapałem opowiadają o pięknie naszego kraju.

Druga sobota października jest tradycyjnie już dniem rozpoczęcia Ogólnopolskiej Kampanii Społeczno- Edukacyjnej „Hospicjum to też Życie”, w tym roku już XII- tej. Kolejny raz tematem przewodnim jest żałoba dzieci i młodzieży.

Postanowiliśmy zaznaczyć ten dzień wspólną wycieczką. Trzydzieści trzy osoby, dzieci i młodzież z opiekunami, młodzi wolontariusze uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym i ognisku w Niedźwiadach. Dzięki prelekcjom, pokazom multimedialnym i możliwości oglądania nieba stało się nam ono trochę bliższe i lepiej poznane.

Bardzo serdecznie dziękujemy za pasjonujące spotkanie Panom Markowi Nikodemowi - Prezesowi  Pałucko - Pomorskiego Stowarzyszenia Astronomiczno – Ekologicznego „Grupa lokalna” w Niedźwiadach oraz Karolowi Wernickiemu.

Dziękujemy za poświęcony nam bezinteresownie czas i przemiłą gościnę. Wyjeżdżaliśmy zaciekawieni, z nadzieją, że być może – tak jak kiedyś małego pana Marka „uwiódł” widok stąpającego po Księżycu Armstronga - tak któreś z naszych młodych przyjaciół odkryje w sobie chęć zadawania pytań  i badania tej materii.

21 września egzaminem zakończyło się szkolenie hospicyjnych wolontariuszy medycznych organizowane po raz kolejny przez naszą Fundację. 
O opiece nad pacjentami chorymi terminalnie mówili  prelegenci różnych specjalizacji  w tej dziedzinie. Uczestnicy przeszli również szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej oraz odbyli  praktyki w Domu Pomocy Społecznej w Nakle.
Projekt dofinansowany na drodze otwartego konkursu ofert przez Starostwo Nakielskie.