FUNDACJA SALUS HOMINI

 • Naglowek
 • Naglowek
 • Naglowek
 • Naglowek

Światowy Dzień Chorego 11 lutego w uroczystość Matki Bożej z Lourdes obchodziliśmy tradycyjnie . Został ustanowiony przez  papieża Jana Pawła II 13 maja 1992 r. w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11-tą rocznicę zamachu na Jego życie.

Światowy Dzień Chorego przypomina nam o szacunku do człowieka chorego i cierpiącego.

Jest też okazją do zaakcentowania konieczności zapewnienia chorym dobrej opieki, dowartościowania ich cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej i duchowej, a także zaznaczenia wagi wolontariatu.

W dniu 11 lutego 2012 r., o godzinie 18.00. w Kościele p.w. Św. Wawrzyńca w Nakle odbędzie się uroczysta Msza Święta, w której będą brali wolontariusze Centrum Wolontariatu Hospicyjnego Fundacji „Salus Homini”.

W czasie Mszy Św. będzie możliwość przyjęcia Sakramentu Chorych.

Msza Św. będzie bezpośrednio transmitowana przez Radio Nakło.

Zapraszamy wszystkich chorych, niepełnosprawnych, ich rodziny, przyjaciół  i opiekunów, pracowników Służby Zdrowia i instytucji wspierających chorych, a także wszystkich pragnących modlić się w intencji cierpiących do uczestnictwa.

Chorzy, którzy z racji stanu zdrowia nie mogą brać bezpośredniego udziału we Mszy Św. mają możliwość złożenia intencji odwiedzającemu ich kapłanowi, pielęgniarce Hospicjum Domowego lub w rejestracji NZOZ Medicus , ul. Chrobrego (z napisem na kopercie: intencja, do Fundacji) lub oddać tuż przed Mszą Św.

W złożonych w darze intencjach będzie przez następny rok modliła się grupa  modlitewna działającą przy parafii p.w. Św. Stanisława

dr Zielonka

9 stycznia gościliśmy p. Alicję Moczulską z bydgoskiego oddziału Fundacji Dr Clown.

Działająca od kilkunastu lat w Polsce Fundacja prowadzi terapię śmiechem. Kolorowo poprzebierani wolontariusze odwiedzają oddziały dziecięce, domy pomocy społecznej, placówki oświatowe. Wywołują uśmiech na twarzy małych i dużych pacjentów, wprowadzają dobry nastrój, przyspieszając niejednokrotnie proces zdrowienia.

Jak to działa, mieliśmy okazję się przekonać na poniedziałkowym dyżurze, a przecież p. Alicja- siłą rzeczy- zaprezentowała nam tylko malutki wycinek działalności. Radosna atmosfera zapanowała zarówno wśród obecnych dzieci, jak i nas, dorosłych.

Zapraszamy wszystkie osoby  zainteresowane tego typu działalnością wolontaryjną.

Kontakt- 609 404 

To właśnie tego wieczoru, gdy mróz lśni, jak gwiazda na dworze, przy stołach są miejsca dla obcych, bo nikt być samotny nie może.

To właśnie tego wieczoru, gdy wiatr zimny śniegiem dmucha, w serca złamane i smutne po cichu wstępuje otucha.

To właśnie tego wieczoru zło ze wstydu umiera, widząc, jak silna i piękna jest Miłość, gdy pięści rozwiera.

To właśnie tego wieczoru, od bardzo wielu wieków, pod dachem tkliwej kolędy Bóg rodzi się w 
człowieku.

„Wieczór wigilijny” L. Krzemieniecka

Życzymy wesołych, ciepłych Świąt Bożego Narodzenia

oraz Dobrego Nowego Roku.

Zarząd Fundacji

Doczekaliśmy się …..swojego miejsca -  założyciele, wolontariusze, sympatycy, a przede wszystkim wszyscy Ci, którzy korzystają i będą korzystać z pomocy, jaką oferujemy.

Centrum Wolontariatu Hospicyjnego Fundacji „Salus Homini” ma swoją siedzibę. Uroczystość otwarcia, poprzedzona Mszą Świętą miała miejsce 3 grudnia 2012 r. Swoją obecnością zaszczycili nas – gospodarz ks. proboszcz Tadeusz Michalak, ks. Krzysztof Klóska, Starosta Nakielski p. Tadeusz Sobol, Burmistrz Miasta i Gminy Nakło p. Sławomir Napierała wraz z zastępcą p. Piotrem Kalamonem. Pozostali zacni goście to przedstawiciel Konsula Honorowego Republiki Czeskiej, pana Dariusz Zimnego, Dyrektorzy oraz pracownicy instytucji współpracujących i wspierających Fundację.

Wszyscy czuliśmy, że to wyjątkowe miejsce i czas. Scenariusza spotkania „pilnowała” wolontariuszka p. Romka Janka, a przepiękną dekorację użyczyła p. Alina Pasieka.

Goście zapoznali się z ideą działalności naszej placówki, wysłuchali bogatego w treści teoretyczne i praktyczne wykładu p. dr Bożeny Kawieckiej- Dziembowskiej, psychoonkologa RCO w Bydgoszczy.

Punktem kulminacyjnym spotkania było złożenie podziękowań i wręczenie własnoręcznie wykonanych, przez naszych wolontariuszy statuetek „Salusi” ( wg projektu p. Magdaleny Kałużnej)  - wszystkim tym,  bez których zaangażowania, wsparcia, dobrego słowa czy gestu nie bylibyśmy w stanie zajść tak daleko.

Raz jeszcze dziękujemy za przybycie i motywację  na dalsze lata działalności, którą jako Centrum Wolontariatu Hospicyjnego Fundacji „Salus Homini” będziemy  prowadzić.

Zebrała wolontariuszka Hania

11 lutego w uroczystość Matki Bożej z Lourdes obchodziliśmy Światowy Dzień Chorego. Został on ustanowiony przez  papieża Jana Pawła II 13 maja 1992 r. w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na jego życie.

Światowy Dzień Chorego przypomina nam o szacunku do człowieka chorego i cierpiącego. Jest też okazją do zaakcentowania konieczności zapewnienia chorym dobrej opieki, dowartościowania ich cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej i duchowej, a także zaznaczenia wagi wolontariatu.

W sobotnie popołudnie o godzinie 18.00. tradycyjnie już w Kościele p.w. Św. Wawrzyńca w Nakle odbyła się uroczysta Msza Święta, w której brali udział również wolontariusze Centrum Wolontariatu Hospicyjnego Fundacji „Salus Homini”.

Sakrament Chorych stał się udziałem wielu zgromadzonych wiernych. Za pomocą transmisji radiowej w liturgii uczestniczyli ci, których stan zdrowia nie pozwalał na wyjście z domu.

W złożonych w darze licznych intencjach będzie przez następny rok modliła się grupa  modlitewna działająca przy parafii p.w. Św. Stanisława.

28 listopada 2012 roku podczas Sesji Rady Powiatu Nakielskiego wręczono nagrody III edycji konkursu "Wolontariusz Roku Powiatu Nakielskiego".

Konkurs organizowany jest przez Starostwo Powiatowe przy współudziale naszej Fundacji.

W tym roku wyróżniono 5 osób i 1 grupę.

Laureatami Konkursu zostali nasi wolontariusze: Hanna Kozakiewicz- FiałkowskaBogumiła Krzemińska oraz Mirosław Burchart. Serdecznie Wam gratulujemy!

Wszystkim wolontariuszom z okazji Ich Święta składamy życzenia wielu radosnych dni, satysfakcji w życiu prywatnym, zawodowym, szkolnym; siły i umiejętności do pokonywania życiowych trudności, sprawdzonych przyjaciół i spełnienia najskrytszych marzeń.

Zarząd Fundacji " Salus Homini"

Fundacja „Salus Homini” informuje, iż Centrum Wolontariatu Hospicyjnego rozpoczyna piątą edycję

SZKOLENIA HOSPICYJNYCH WOLONTARIUSZY MEDYCZNYCH

Szkolenie obejmuje 22 godziny wykładów, 36 godzin warsztatów oraz 20 godzin praktyk i zawiera:

 • filozofię i historię ruchu hospicyjnego,
 • wybrane aspekty opieki medycznej, w tym pielęgniarskiej,
 • duchowe aspekty cierpienia,
 • psychologiczne potrzeby chorych i ich rodzin w okresie choroby i osierocenia,
 • psychologiczne aspekty i profilaktyka zespołu wypalenia,
 • zagadnienia z profilaktyki onkologicznej,
 • elementy terapii zajęciowej i rehabilitacji pacjentów hospicyjnych,
 • podstawy prawne wolontariatu,
 • Kurs podstawowy Pierwszej Pomocy Przedmedycznej,
 • praktyki w DPS we Nakle pod okiem doświadczonych opiekunów stażu

Czas trwania:

- okres od kwietnia do września 2012 roku,

- systemem weekendowym, piątki od 15,00 i soboty od godz. 9,00 / wyjątek stanowi tutaj kurs pomocy przedmedycznej z uwagi na ilość godzin/,

- część teoretyczna i praktyczna nie będzie się odbywała w trakcie lipca i sierpnia, które to miesiące są przeznaczone na odbycie praktyk w DPS-i

Miejsce szkolenia:

Dom Pomocy Społecznej, ul. Parkowa , Nakło nad Notecią

Zapraszamy osoby pełnoletnie.

Liczba miejsc jest ograniczona. Zgłoszenia do 1 kwietnia 2012  przyjmuje  D. Jedynak 609 404 199

Projekt dofinansowany przez Starostwo Powiatowe w Nakle