FUNDACJA SALUS HOMINI

  • Naglowek
  • Naglowek
  • Naglowek
  • Naglowek

Coraz więcej działań prowadzonych jest na rzecz osieroconych dzieci, których najbliżsi byli pacjentami hospicjów. Sporadyczne akcje urosły do regularnych działań. Dlatego Fundacja Hospicyjna w Gdańsku postanowiła  nadać im także kształt wizerunkowy, by pod jednym hasłem Funduszu Dzieci Osieroconych łączyć wspólne działania hospicjów z całego kraju. Na symbol akcji na rzecz dzieci osieroconych wybrano słonika. Ponieważ najdłużej ze wszystkich zwierząt utrzymuje żałobę po stracie najbliższych.

3 grudnia podczas I Powiatowego Święta Wolontariatu rozstrzygnięty został Konkurs Plastyczny „Słonik – mój przyjaciel”, zorganizowany przez Wiejski Dom Kultury w Potulicach oraz Fundację „Salus Homini”.

Wyniki

Przedszkole

I miejsce Mikołaj Filipiak – Przedszkole „Wesoła Piątka”

Kategoria klasy I – III

I miejsce – Hubert Stawicki, kl. III,

Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Olszewce

II miejsce – Sylwia Warmke – kl. II, Szkoła Podstawowa nr 2

Kategoria klas IV – VI

I miejsce Błażej Budzlon, kl. IV, Szkoła Podstawowa nr 2

I miejsce – Paula Bielawska, kl. VI, Szkoła Podstawowa w Mroczy

II miejsce – Eliza Nowakowska, kl. V, Szkoła Podstawowa nr 2

III miejsce – Milena Waszak, kl. VI, Szkoła Podstawowa w Mroczy

Kategoria szkoły ponadpodstawowe

Wyróżnienia

Sonia Winiarz Gimnazjum w Rynarzewie

Weronika Kiełczyńska Gimnazjum w Rynarzewie

Beata Grzmocińska z Młodzieżowego Ośrodka w Samostrzelu

PRACE PRZESTRZENNE

Przedszkole

Jagoda Gondek – Przedszkole Miejskie w Mroczy

Kategoria IV - VI

Wyróżnienia

Aleksandra Jarecka, kl. VI, Szkoła Podstawowa w Mroczy

Marcin Madziński, kl. VI, Szkoła Podstawowa w Mroczy

Nagroda dla klasy I d ze Szkoły Podstawowej nr 2

Kategoria szkoły ponadpodstawowe

I miejsce – Ewelina Kałkowska  -  Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Samostrzelu

II miejsce – Angelika Wesołowska - Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Samostrzelu

Wyróżnienie – Klaudia Kaperzyńska - Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Samostrzelu

PRACE NA SZKLE

WYRÓŻNIENIA

Agnieszka Ligmanowska – Zespół Szkół Specjalnych w Kcynii

Artur Pyszczyński – Zespól Szkół Specjalnych w Kcynii

Ksenia Wiechowska, kl. VI, Szkoła Podstawowa nr 2

Michalina Maison, kl. V, Szkoła Podstawowa nr 2

Sara Krause, kl. V, Szkoła Podstawowa nr 2

Do grona osób wspomagających dzieci osierocone po raz kolejny dołączyli uczniowie I LO w Nakle.

17 grudnia br. grupa teatralna Assan ( w składzie: Natalia i Żaneta Chylewskie,Paula Frąckowiak, Katarzyna Masloch,Patrycja Ornafel, Marta Nagaj,Joanna Glinecka oraz Michał Gimiński)  wystawiła w auli szkoły spektakl p.t. " Złota kaczka", oparty na kanwie znanej legendy.  Tego dnia mieliśmy również okazję zobaczyć kabaret " Trio Trans" ( Michał Gimiński, Michał Juszczak, Paweł Kuligowski).

Przedstawieniu towarzyszył kiermasz wypieków świątecznych. Dochód ze sprzedaży biletów i wyrobów cukierniczych zasilił konto fundacji.

W piękną tradycję wpisały się w tym roku klasy III matematyczno- informatyczna i I podstawowa angielska. Młodzież przekazała nam pieniądze przeznaczone na wzajemne prezenty gwiazdkowe.

Łącznie ze szkoły wpłynęło na nasze konto 1.385,05 zł. Serdecznie dziękujemy młodzieży , pedagogom - szczególnie p. Renacie Woźny i wszystkim zaangażowanym osobom. Pieniądze zostaną przeznaczone na dofinansowanie wypoczynku letniego dzieci osieroconych.

Nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Mroczy, panie Ewa Gałąska- wychowawczyni klasy VI b oraz Agnieszka Klebs- wychowawczyni klasy IV d wraz z uczniami i ich rodzicami przekazali paczki świąteczne dla rodzin osieroconych i pacjenta hospicjum.

W ten sposób przyjęte zaproszenie " I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem" zamienia się na uśmiech, radość, łzy wzruszenia.

Dziękujemy raz jeszcze wszystkim, również darczyńcom pragnącym zostać anonimowymi.

Kolejny raz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku przekazali dar dla dzieci będących pod opieką Fundacji. Tym razem jest to kwota 272,00 zł. Pieniądze będą przeznaczone na prezenty świąteczne oraz wyjazd na wypoczynek letni. Serdecznie dziękujemy!

3 grudnia w Nakielskim Ośrodku Kultury odbyło się I Powiatowe Święto Wolontariatu. Po raz pierwszy w ten sposób obchodzono na naszym terenie Międzynarodowy Dzień Wolontariatu, ustanowiony przez ONZ w 1986 roku.

Uroczystość była okazją do podziękowania ludziom, którzy swój wolny czas, energię i serce poświęcają potrzebującym.

Wolontariuszom dziękowali w swoich wystąpieniach Starosta Nakielski- pan Tomasz Miłowski oraz Burmistrz Miasta i gminy Nakło- pan Zenon Grzegorek.

Wyróżnieni wolontariusze otrzymali statuetki oraz Album Powiatu Nakielskiego.

Tego dnia wręczono nagrody laureatom Konkursu " Słonik- mój przyjaciel". Słonik stał się symbolem Funduszu Dzieci Osieroconych, konkurs był jednym z elementów VII Ogólnopolskiej Kampanii "Hospicjum to też Życie".

Prawdziwą ozdobą wieczoru stał się występ młodych artystów z Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy z kwartetu smyczkowego  "Varius Quartet".

Organizatorami I Powiatowego Święta Wolontariatu była Fundacja i Starostwo Powiatowe w Nakle. Projekt został dofinansowany na drodze otwartego konkursu ofert.

Spotkania mikołajkowe  dla dzieci i ich opiekunów stały się tradycją. 7 grudnia wolontariusze: Romka, Hania, p. Maciej, Paulina, Weronika, Żaneta i Wojtek pomagali dzieciom odszukać  Św. Mikołaja. Czy znaleźli? I kogo jeszcze szukali? Gdzie? Może powstanie opowieść na ten temat.

Kolejne spotkanie było okazją do zabawy dla najmłodszych oraz do wymiany i dziecięcych i dorosłych doświadczeń oraz przeżyć dwadzieściorga jego uczestników. Były i torby pełne słodkości.

"Mikołajki" w takiej formie odbyły się dzięki hojności słuchaczy UTW- szczególne słowa podziękowania dla pp.Joanny i Wiesława Belczyńskich za pamięć o "naszych" dzieciach i zaangażowanie w różnorodne formy pomocy oraz p. Szymona Karolczaka. Bardzo dziękujemy.

Dziękujemy również naszej wieloletniej wolontariuszce - p. Ani Maćkowskiej. dyrektorowi szkoły, która nas gościła.

Corocznie, 5 grudnia, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Święto ustanowione przez ONZ w 1986 roku, jest dowodem uznania dla wszystkich ludzi dobrej woli, którzy poświęcają swój czas i energię pomagając innym.

To również doskonała okazja do promocji idei wolontariatu.

W naszym powiecie uroczyste obchody zaplanowano na 3 grudnia br., w piątek, o godzinie 15:00 w Nakielskim Ośrodku Kultury. I Powiatowe Święto Wolontariatu będzie okazją do wyróżnienia kilkudziesięciu wolontariuszy z terenu powiatu nakielskiego.

Imprezę uświetni występ Varius Quartetu z Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy.

Projekt realizowany przez Fundację „Salus Homini” oraz Starostwo Powiatowe w Nakle n. Notecią.

 Serdecznie zapraszamy! 

13 grudnia wolontariusze skupieni w Centrum Wolontariatu Hospicyjnego Fundacji „Salus Homini” uczestniczyli w spotkaniu opłatkowym, wolontariackiej wigilii.

Dzięki Romce i panu Maciejowi stół, przy którym zasiedliśmy miał iście świąteczny wygląd. Dekoracje z igliwia, bombek świec tworzyły wigilijny nastrój. Na stole stanęły domowe wypieki uzupełnione słodyczami i owocami.

Spotkanie rozpoczęła koordynator wolontariatu pani Dobrosława Jedynak. Podziękowała wszystkim zgromadzonym za rok wytężonej pracy. Potem przełamywaliśmy się opłatkiem i składali sobie życzenia.

To był wieczór niespodzianek. Odkryliśmy talent kulinarny pana Macieja, który zachwycił nasze podniebienia sałatką z krabów. Pani Ania obdarowała wszystkich własnoręcznie zrobionymi aniołkami. Pomimo trudności dotarł na spotkanie ksiądz Krzysztof Klóska. Ksiądz w miarę możliwości wspiera Hospicjum Domowe odwiedzając potrzebujących pociechy duchowej pacjentów i wspomaga wolontariat.

Byliśmy tak zajęci snuciem planów na bliższą i dalszą przyszłość, że nie czuliśmy upływu czasu. Zrobiło się późno, trzeba było wracać do domów. I tylko żal, że nie zdążyliśmy wspólnie pokolędować…

Wszystkim wolontariuszom z okazji ich Święta składamy serdeczne życzenia zdrowia, sukcesów, dużych i małych przyjemności, wielu przyjaciół, satysfakcji z działania.

Dziękujemy Wam za wszystko, co robicie dla nas i dla innych, za poświęcony czas , za pomysły, za to, że po prostu jesteście i dzięki Wam możemy skuteczniej pomagać naszym podopiecznym.

Zarząd Fundacji