FUNDACJA SALUS HOMINI

  • Naglowek
  • Naglowek
  • Naglowek
  • Naglowek

Odporność psychiczna była tematem konferencji Fundacji z 6 października br. Dzięki Panu Arturowi Cwudzińskiemu z NOK możemy wysłuchać nagranych wykładów Pani dr Izabeli Grzankowskiej. Gorąco zachęcamy😊

Każdego roku, w drugą sobotę października obchodzony jest Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej. Zwraca on uwagę społeczności międzynarodowej na osoby nieuleczalnie chore i tych, którzy im pomagają  – lekarzy, pielęgniarki, fizjoterapeutów, psychologów, pracowników socjalnych, kapelanów, wolontariuszy.
Ruch hospicyjny zaczął działać w Polsce w latach 80. XX wieku. Od tego czasu opieka paliatywna stała się odrębną dziedziną medycyny, otworzono specjalizacje z medycyny paliatywnej dla lekarzy i opieki paliatywnej dla pielęgniarek, został powołany pełnomocnik ds. opieki paliatywnej Ministra Zdrowia, działają krajowi i wojewódzcy konsultanci z medycyny paliatywnej i pielęgniarskiej opieki paliatywnej
W Dniu Opieki Paliatywnej otaczamy serdeczną myślą wszystkich nieuleczalnie chorych, a w sposób szczególny pacjentów i rodziny będące pod opieką Hospicjum Domowego NZOZ Medicus w Nakle.
Pracownikom hospicjum życzyliśmy w tym dniu sił w codziennej walce o dobro pacjentów i jak najwięcej uśmiechu na ich twarzach.
Wszystkim- wolontariuszom Fundacji „Salus Homini”, mieszkańcom wspierającym aktualnie chorujących i ich rodziny, a także tym, którym bliski jest Projekt Olszewka- Caritas Diecezji Bydgoskiej (budowy hospicjum stacjonarnego) serdecznie dziękowaliśmy za wkład w rozwój idei opieki paliatywnej w naszym powiecie. 

Równie serdecznie dziękujemy Księżom z parafii Św. Stanisława w Nakle za wspólną modlitwę, Paniom z Wypożyczalni Książek dla Dorosłych Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej za bardzo wartościową i bogatą wystawę poświęconą temu tematowi (jest nadal do obejrzenia) oraz uczestnikom spotkania – chorym, ich rodzinom, personelowi oraz wolontariuszom za wspólny czas.

Od parunastu lat, każdej drugiej soboty października obchodzony jest Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej, poświęcony wspieraniu ośrodków hospicyjnych i paliatywnych na całym globie. To dzień, w którym głośno mówi się o problemach hospicjów oraz ludzi chorych na przewlekłe, nie poddające się leczeniu choroby o niekorzystnym rokowaniu i upomina o prawa chorych terminalnie do profesjonalnej opieki paliatywnej, o prawo dostępu do leczenia p/bólowego i leków p/bólowych.
Tematem tegorocznych obchodów jest  „ Uzdrawianie serc i społeczności”. Głos chorych dotkniętych chorobą terminalną łączy się tutaj z głosem cierpiących w wyniku pandemii.
Tego dnia, 8 października, o godzinie 15,00 w kościele p.w. Św. Stanisława w Nakle sprawowana będzie Msza Św., na której będzie udzielny sakrament namaszczenia chorych.

Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.

Bardzo dziękujemy podatnikom, którzy zdecydowali o przekazaniu  1 % za rok 2021 na konto Fundacji „Salus Homini”. Otrzymaliśmy 19 816,00 zł !
Korzystając z okazji, podziękowania kierujemy również do wszystkich Państwa, którzy wspierają nas stałym comiesięcznym przelewem, okazjonalnymi darowiznami i ,oczywiście, do całej rzeszy ludzi zaangażowanych w różnorodny sposób w aktywność Fundacji.
To dzięki Państwu możemy w optymalny sposób pomagać osobom chorym terminalnie, niepełnosprawnym i ich rodzinom, rozwijać wolontariat, a także realizować zadania z obszaru profilaktyki onkologicznej i pomagania dzieciom i młodzieży w kryzysie.

Wszyscy wrócili szczęśliwie do swoich domów, z mnóstwem różnorakich emocji, z bagażem doświadczeń, na pewno fizycznie zmęczeni. To był bogaty sierpniowy czas. Będzie pracował.
Jak to się dzieje, że po raz trzeci 16-scioro młodych ludzi  z wychowawcami- Paniami: Romką i Renatą oraz Panem Piotrem przemierzało bieszczadzkie szlaki? Można powiedzieć, że to stan zakochania: w miejscu, ludziach i w wędrowaniu? Każdy ma swoją odpowiedź.
Dziękujemy:

  • wyżej wymienionym wychowawcom- wolontariuszom fundacji za trud opieki, za WSZYSTKO,
  • Panu przewodnikowi, Mariuszowi Stylińskiemu, który już po raz trzeci prowadził grupę. A jak, to temat na osobną opowieść. Zapytam tylko, kto niesie ( w tajemnicy) w plecaku na długim szlaku bochny chleba i konserwy, żeby na Wołosaniu wspólnie             z grupą zjeść posiłek?
  • pracownikom, chyba można powiedzieć, że zaprzyjaźnionego Schroniska "Pod Wysoką Połoniną" w Wetlinie. Jak chcecie Państwo poznać smak prawdziwej gościnności, to tam się można rozsmakować. Dosłownie też, bo jedzenie jedno z najlepszych w okolicy,
  • Panu Gieniowi, kierowcy z firmy p. Pawła Barczykowskiego za bezpieczną jazdę i dyspozycyjność,
  • sponsorom- Panom: Medardowi Jaksiowi i Robertowi Mice

 Wam, „dzieciaki”, dla których to wszystko, gratuluję wytrwałości, tego, że umiałyście pracować na korzyść grupy mimo swojego ogromnego trudu, że pomagaliście sobie. Macie siły, o jakie się może nie podejrzewałyście. A piękne chwile, wspólny dobry czas, niecodzienne widoki niech idą z Wami przez następne dni.
Projekt został dofinansowany na drodze otwartego konkursu ofert przez Burmistrza Miasta i Gminy Nakło nad Notecią.

Firma Bridgestone od lat aktywnie angażuje się w pomaganie innym, realizując czynnie hasło społecznej odpowiedzialności biznesu. Jej pracownicy piszą projekty pozyskując w ten sposób środki na realizację wsparcia, ale – co istotne- również sami angażują się w ich wykonanie.
Pierwsze telefoniczne rozmowy z p. Patrykiem Jasikiem, pracownikiem fabryki w Poznaniu (mieszkającym kiedyś w okolicy), na temat potrzeb fundacji rozpoczęły się w styczniu br. Za jakiś czas gościliśmy p. Patryka w naszych skromnych progach, angażując przy okazji towarzyszącą Mu córę w .. zrobienie palemek, bo to był ten czas😊.
I tak powstał projekt pracowniczy „Wsparcie dla lepszego jutra (dla Fundacji Salus Homini w Nakle nad Notecią), który został bardzo dobrze zaopiniowany przez komisję konkursową mogąc zostać zrealizowanym.
Głównymi punktami projektu było:

  • wyposażenie Centrum Wolontariatu Hospicyjnego w nową szafę biurową, nowe oświetlenie, zakup materiałów do zajęć grupowych
  • organizacja jednodniowej wycieczki do Poznania do fabryki opon osobowych Bridgestone dla dzieci / opiekunów/wolontariuszy –  niesamowita lekcja pokazująca jak produkuje się opony połączona ze zwiedzaniem Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego.

Parę dni temu wszystkie zamierzenia zostały  została zrealizowane.
Dziękujemy zespołowi projektowemu, pracownikom Działu Technicznego (Field Engineering) Bridgestone Europe NV/SA oddział w Polsce: Pani Natalii Nowickiej oraz Panom Patrykowi Jasik, Łukaszowi Maćkowskiemu,  Markowi Śmieja, Petrowi Opalka i Bartoszowi Tylman, którzy własnoręcznie instalowali w Centrum Wolontariatu zakupione rzeczy.  Dziękujemy również Panu Maciejowi Urbaniakowi za opiekę nad uczestnikami wycieczki.
Dzięki  współpracy z Bridgestone nasze miejsce stało się ładniejsze, bardziej przystosowane do naszych potrzeb; dzieci i młodzi wolontariusze mieli okazję poznać nowe miejsca, nowe technologie, zwiedzić nowoczesne muzeum. A, co najważniejsze, zyskaliśmy przyjaciół!

Obejrzyj galerię zdjęć <<>>


Tradycyjnie już w Niedzielę Palmową wolontariusze Fundacji „Salus Homini” i nasi przyjaciele kwestowali na rzecz osób chorych ( szczególnie pacjentów w stanie terminalnym i ich rodzin) i niepełnosprawnych.
W przygotowanie i przeprowadzenie kwesty zaangażowali się wolontariusze skupieni w Centrum Wolontariatu Hospicyjnego, uczniowie, nauczyciele i rodzice ze szkół z Nakła, Mroczy, Paterka i Sadek, Występu, Lubaszcza, Samostrzela oraz Szubina. W akcję włączyli się tradycyjnie mężczyźni z Zakonu Rycerzy Kolumba i Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Występu i Starego Jarużyna, mieszkanki sołectwa Paulina.
Darczyńcy w podzięce za ofiarowane datki otrzymywali kolorowe, bibułkowe palemki wykonane przez wolontariuszy CWH i ww. Panie z KGW oraz pensjonariuszy i Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Nakle, ZS im. E. Chroboczka w Szubinie.
Zupełnie samodzielnie całą akcję przygotowali i przeprowadzili uczniowie i nauczyciele ZSP 3 w Nakla,  Zespołu Szkół w Paterku, Występie i Potulicach, nauczyciele i uczniowie z ZS w Mroczy, uczniowie z opiekunami z ZSCKR w Samostrzelu, parafianie Św. Jana Nepomucena z Sipior i Kowalewka.

Zebraliśmy 17 202,53 złotych!

Wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznym dziele pomocy serdecznie dziękujemy.

Podziękowania kierujemy na ręce księży parafii nakielskich oraz Paterka, Mroczy, Sadek, Występu, Dębowa, Sipior, Kowalewka, Potulic. Osobne serdeczności dla lokalnych mediów za promocję smile

Dziękujemy i zapraszamy za rok!