FUNDACJA SALUS HOMINI

  • Naglowek
  • Naglowek
  • Naglowek
  • Naglowek

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA - 5 GRUDNIAZ okazji Waszego Święta życzymy Wam wszystkiego, co najlepsze. Zdrowia, poczucia spełnienia w szkole i w życiu zawodowym, rozumiejących i wspierających ludzi wokół Was, wiele radości, śmiechu i zabawy oraz siły, gdy będzie ciężej.

Tyle pięknych rzeczy dzieje się w naszym otoczeniu dzięki Wam. Dziękujemy w imieniu swoim i wszystkich ludzi, którym z Waszym udziałem pomagamy.

zespół Fundacji „ Salus Homini”
zespół Hospicjum Domowego NZOZ „ Medicus” spółka z o.o. w Nakle

Dziś w przyjaznym jak zawsze DPS - ie odbyło się pierwsze spotkanie zespołu hospicyjnego i wolontariuszy medycznych, którzy, mam nadzieję, już niedługo staną się jego pełnoprawnymi członkami. Spotkanie miało charakter "wieczorku zapoznawczego", ale wstępnie poruszone zostały różne kwestie pracy wolontariuszy i ich miejsca w zespole.

Po raz kolejny nauczyciele i młodzież ze sławnego "Krzywoustego" pomagali hospicjum. Serdecznie dziękujemy!

A wyglądało to tak:

AKCJA DLA HOSPICJUM W „KRZYWOUSTYM”

I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji „Umierać po ludzku”. Dnia 24 października 2008 roku na terenie szkoły przeprowadziliśmy zbiórkę pieniędzy dla nakielskiego Hospicjum.

Kilka dni wcześniej poprosiliśmy naszych uczniów o pomoc – upieczenie ciast i późniejszą ich sprzedaż. Młodzi ludzie chętnie podchwycili pomysł. W dniu akcji, na specjalnie przygotowanym stole, kilka rodzajów słodkości czekało na odwiedzających.

Naszej akcji nadaliśmy hasło: „Kup ciacho – pomóż Hospicjum”. W ciągu kilku godzin udało się nam zebrać sumę 206 zł.

Opiekunowie wolontariuszy: Renata Woźny, Marta Bagan

 

 

 

Dobiegło końca szkolenie wolontariuszy medycznych. Trwało kilka miesięcy, od kwietnia. Wykładowcy i wolontariusze spotykali na sesjach weekendowych i brali udział w wykładach, warsztatach, zajęciach praktycznych.

KWESTA

Kwesta była ogromnym przedsięwzięciem organizacyjnym i logistycznym. Zbiórka miała odbywać się jednocześnie w wielu miejscach, a to wymagało współpracy rzeszy ludzi: księży, nauczycieli, sołtysów, druhów. Zorganizowanie akcji wymagało wielu spotkań z tymi, od których zależało powodzenie przedsięwzięcia. Pomoc wolontariuszy polegała na przygotowaniu plakatów propagujących akcję, dostarczenie ich do miejsc zbiórki, przygotowaniu materiałów dla mediów, no i osobistym kwestowaniu. 

5 października był słonecznym dniem, choć chłodnym. Słońce za oknem dawało nadzieję, że będzie OK. I było… Do sztabu akcji, znajdującego się w Sali Domu Pomocy Społecznej w Nakle, falami docierali wolontariusze z puszkami kwestowymi. Ilość pieniędzy uzbierana przez wolontariuszy, harcerzy, sołtysów, nauczycieli systematycznie rosła. Ostatecznie zebraliśmy 7897, 54 PLN. Lecz nie o kwotę tu chodzi, tylko o to, na co się ona przełożyła. Za zebrane środki Fundacja „Salus Homini” zakupiła 3 elektrycznie regulowane łóżka z materacami przeciwodleżynowymi. W planach jest jeszcze zakup następnych materacy przeciwodleżynowych i składanych stojaków przyłóżkowych do kroplówek.
Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej - Galeria zdjęć

11października bieżącego roku w Światowym Dniu Hospicjów i Opieki Paliatywnej rozpocznie się oficjalnie V Ogólnopolska Kampania Społeczno - Edukacyjna "Hospicjum to też Życie". Hasłem tegorocznej  Kampanii jest: "Hospicjum to też Życie– lubię pomagać". Skupiona jest ona wokół tematyki wolontariatu hospicyjnego. Jak co roku, oprócz charakteru edukacyjnego i społecznego, a więc podnoszenia świadomości społecznej odnośnie roli opieki hospicyjnej i paliatywnej w życiu chorych terminalnie, jej zadaniem jest zbiórka środków na działalność hospicjów. Po raz pierwszy w tym roku ta rola została scedowana na lokalne organizacje działające na rzecz hospicjów.

Fundacja "SalusHomini" po raz trzeci włącza się w nurt kampanii ogólnopolskiej. Ze względu na dużą ilość imprez odbywających się w naszym powiecie około 11 października, lokalna kampania "Hospicjum to też Życie" musi odbyć się w nieco wcześniejszym terminie. 

W dniu 5 października zostanie przeprowadzona kwesta na rzecz podopiecznych Hospicjum Domowego NZOZ "Medicus". Wolontariusze Fundacji "Salus Homini": harcerze, przedstawiciele lokalnych samorządów iludzie dobrej woli będą kwestować przy kościołach w :

* Nakle-pw.Św.Stanisława,
* Nakle-pw.Najświętrzej Marii Panny Królowej Polski,
* Ślesinie-pw.Św.Mikołaja,
* Mroczy-pw.Św.Mikołaja,
* Samsiecznie,
* Sadkach-pw.Św.Wojciecha,
* Paterku,
* Dębowie-pw.Św.Michała Archanioła,
* Śmielinie-pw.Bł.Czesława,
* Polichnie,
* Trzeciewnicy,

natomiast w dniu 9 października odbędzie się konferencja pod tytułem: "Wolontariat hospicyjny - możesz dużo zrobić i...dużo otrzymać".

Po przerwie wakacyjnej wznowiło swoją działalność Centrum Wolontariatu. Odbyły się już dwa spotkania 28 sierpnia i 9 września.

26 czerwca odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie wolontariuszy w Centrum Wolontariatu. Miało ono charakter podsumowania dotychczasowej działalności.