FUNDACJA SALUS HOMINI

  • Naglowek
  • Naglowek
  • Naglowek
  • Naglowek

8 grudnia w Nakielskim Domu Kultury, dzieci z rodzin osieroconych wraz z opiekunami spędzili czas na Spotkaniu Mikołajkowym. Były gry i zabawy, zawitał również Święty Mikołaj. Dzieci tworzyły aniołki z różnych materiałów: papieru, kartonu,..., makaronu. Wszystkie, jak dobre duszki, powędrowały z naszymi gośćmi do domów. A wszystko to możliwe było dzięki zaangażowani naszych wolontariuszy: Romki, Eli i Krzysia. Następne spotkanie już w styczniu.

 

Drodzy wolontariusze,

Z okazji Waszego Święta życzymy Wam wytrwałości, poczucia spełnienia i radości z pomagania. Dzięki Waszemu wysiłkowi zdarza się wiele cudownych rzeczy, a i te zwykłe nabierają innego smaku. To dobrze, że jesteście. Życzymy Wam jak najwięcej prawdziwie dobrych chwil, w pracy, w szkole, w Waszych domach, stałych przyjaźni i pięknych miłości.


Zespół Fundacji „ Salus Homini”

28 października na zaproszenie Fundacji „Salus Homini” i księdza proboszcza parafii pw. Św. Wawrzyńca do Nakła przyjechał Krajowy Duszpasterz Hospicjów ksiądz doktor Piotr Krakowiak.

W ramach Niedzieli Hospicyjnej ksiądz Piotr Krakowiak koncelebrował Msze Św. o godz. 10:00 i 13:00 oraz spotkał się z członkami zespołu opieki paliatywnej, wolontariuszami i podopiecznymi Hospicjum Domowego w Nakle oraz reprezentantami Fundacji „SalusHomini”.

W trakcie wygłaszanych kazań i na spotkaniu Krajowy Duszpasterz Hospicjów wielokrotnie podkreślał rolę hospicjów i opieki paliatywnej w zapewnianiu optymalnej jakości życia chorym terminalnie, konieczność kontynuowania opieki nad rodziną chorego po jego odejściu, ważną rolę wolontariuszy w zespole opieki paliatywnej, ale również jako organizatorów i wykonawców wszelkich akcji pomocowych mających na celu np. zbieranie środków finansowych.

6 października 2007 roku Fundacja „Salus Homini” zorganizowała konferencję poświęconą ruchowi hospicyjnemu i roli wolontariatu w tym ruchu pt.: „Aspekty opieki hospicyjnej. Barwy wolontariatu – wolontariat hospicyjny”. Na spotkanie zostali zaproszeni przedstawiciele władz samorządowych powiatowych i gminnych, duchowieństwa, opieki społecznej, oświaty, ochrony zdrowia oraz organizacji pozarządowych. Prelegenci przedstawili historię ruchu hospicyjnego na świecie i w Polsce, cele i działalność Fundacji „Salus Homini”, zakres opieki sprawowanej przez Hospicjum Domowe w Nakle oraz nakreślili kierunki rozwoju wolontariatu hospicyjnego w mieście i powiecie.

Pięknie, obrazując swą wypowiedź prezentacją medialną, o opiece paliatywnej, historii i teraźniejszości Hospicjum Domowego działającego w strukturach NZOZ „Medicus” w Nakle nad Notecią mówił koordynator Zespołu Opieki Paliatywnej Włodzimierz Morawski lekarz NZOZ "Medicus". Wizję rozwoju wolontariatu hospicyjnego w powiecie nakielskim przedstawiła pani Dobrosława Jedynak, psycholog hospicjum, wiceprezes Fundacji „Salus Homini”. O misji ,zadaniach i efektach dotychczasowych działań podjętych przez fundację opowiedział jej prezes pan Artur Suppan. Z  historią i rozwojem idei hospicyjnej w Polsce i na świecie zapoznała gości Pani  Ilona Muniak - Dzijak lekarz pediatra, koordynatorka wolontariatu i wolontariuszka fundacji.

6 października jest Światowym Dniem Hospicjów i Opieki Paliatywnej. Głównym celem organizowanych tego dnia wydarzeń jest społeczna edukacja dotycząca potrzeb ludzi nieuleczalnie chorych oraz zbieranie środków na rozwój opieki paliatywnej.