Cykl 14 spotkań od 4 kwietnia do 24 października 2016 roku zorganizowanych przez pana Zygmunta Korkosza, w ramach wolontariatu. Celem było pokazanie, że nauka połączona z eksperymentem to wspaniała przygoda, sposób na poszerzenie wiedzy w atrakcyjnej formie.
Zajęcia były prowadzone w oparciu o „Pudełko dydaktyczne” pt. „Światło zrozumieć i zobaczyć” opracowane i przygotowane przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Tematyka spotkań. Każde zajęcia dotyczyły innego aspektu poznawczego i tak m.in.
- „Im dalej od źródła …” – Jak światło rozchodzi się w przestrzeni , w jaki sposób wpływać na jego kierunek i sposób rozprzestrzeniania?
- Różne źródła światła – Badanie za pomocą siatki dyfrakcyjnej światła żarówek LED białego ciepłego i zimnego żarówek tradycyjnych oraz energooszczędnych.
- Porównane dostępnych rodzajów oświetlenia pod względem niezawodności rodzaju światłą i aspekt ekonomiczny stosowania danego rodzaju oświetlenia.
- Magia światłą na styku jasności i mroku – Fenomen obrazów Caravagia, poszukiwanie źródła światła widząc tylko cienie.
- Kierunek ukryty reżyser – jak sposób oświetlenia wpływa na postrzeganie otoczenia.
- Teatr światła, teatr cienia – badanie luksomierzem oświetlenia i badanie jego zmian w funkcji odległości.
- Barwy światła – co to jest barwa i jak wpływa na postrzeganie otoczenia. Mieszanie barw.
- Przez różowe okulary -
-Światłem na manowce – czyli jak operując poszczególnymi barwami obrazu nie zmieniając nic w obraz zmieniamy wszystko.
- Cylinder iluzji – odbicia i załamania światła, grafika Istvana Orosza „J. Verne”
- Skupić lub rozproszyć – soczewki i układy optyczne, lupa, lornetka teleskop oraz soczewka Fresnela
- Udział w projekcie fotografowania Ziemi ze stacji kosmicznej ISS – Sally EarthKam. Uczestnicy mieli możliwość wykonania 100 zdjęć z orbity.
Kulminacyjnym punktem na zakończenie projektu był wyjazd do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. W sobotę 10 grudnia 2016r podopieczni fundacji wraz z opiekunami razem 37 osób wynajętym autokarem w sobotni deszczowy dzień wybrałali się do stolicy. Wyjazd o godz. 5.50 z Nakła.
Z powodów pogodowych ograniczyliśmy się tylko do zwiedzania CNK.
Mieliśmy okazję zapoznać się z bardzo bogatą ofertą wystaw stałych jak i tymczasowych. Rozpoczęliśmy oczywiście od wyjaśnienia i obserwacji eksperymentu Foucaulta, który za pomocą wahadła udowodnił że Ziemia obraca się wokół własnej osi. Ekspozycje są interaktywne więc możliwe było eksperymentowanie w szerokim zakresie nauki, od fizyki poczynając. W teatrze wysokich napięć uczestniczyliśmy w spektaklu dotyczącym balansu, czyli jak to jest z utrzymywaniem równowagi. Aktorzy w zabawny sposób wyjaśnili pojęcia związane z funkcjonowaniem zmysłu równowagi a w pokazowych eksperymentach uczestniczyli wybrani z widowni także z naszej grupy Emilka i Bartek.
Byliśmy też na seansie w planetarium , „Jesteśmy kosmitami” dotyczącym kwestii przyszłych wypraw załogowych na najbliższą nam możliwą do kolonizacji planetę czyli Marsa.
Pokazane zostały perspektywy takich podróży w przyszłości oraz stan aktualnych przygotowań do tych podróży.
Do Nakła powróciliśmy bogatsi w wiedzę i doświadczenie.