FUNDACJA SALUS HOMINI

  • Naglowek
  • Naglowek
  • Naglowek
  • Naglowek

10 października, w Światowym Dniu Hospicjów i Opieki Paliatywnej, w kościele pw. Św. Wawrzyńca odbył się koncert „Głosy dla Hospicjów”.

Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej jest poświęcony wspieraniu ośrodków hospicyjnych i paliatywnych na całym globie. Jest dniem, w którym głośno mówi się o problemach hospicjów oraz ludzi chorych na przewlekłe, nie poddające się leczeniu choroby o niekorzystnym rokowaniu i upomina o prawa chorych terminalnie do profesjonalnej opieki paliatywnej, o prawo dostępu do leczenia przeciwbólowego i leków przeciwbólowych.

Tematem tegorocznych obchodów było „Discovering your voice”, w wolnym tłumaczeniu „Poznaj siłę swojego głosu”, gdyż właśnie Światowym Dniu Hospicjów i Opieki Paliatywnej głos chorych dotkniętych chorobą terminalną powinien brzmieć najdonośniej. Co dwa lata w tym dniu na całym świecie odbywają się koncerty „Głosy dla Hospicjów”. Razem z nami koncertowało 100 ośrodków hospicyjnych w Polsce, a meksykańska fala koncertów przeszła przez 67 krajów na naszej Ziemi.

Centrum Wolontariatu Fundacji „Salus Homini” po raz drugi przygotowało koncert. Przed gośćmi honorowymi - pacjentami Hospicjum Domowego NZOZ „Medicus” sp. z o.o. w Nakle i członkami zespołu hospicyjnego, pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej oraz zaproszonymi przedstawicielami samorządowych władz powiatowych i gminnych, księżmi, pracownikami instytucji pomocowych, oświaty, kultury i służby zdrowia oraz mieszkańcami naszego powiatu wystąpili: Nakielski Chór Kameralny pod batutą pani Marty Ronke, Chór „Nadzieja” i zespół wokalny z Gimnazjum nr 3 pod dyrekcją pana Michała Gacki, zespół „Takt” ze Szkoły Podstawowej nr 2 pod kierunkiem pani Sylwii Kozłowskiej, duet wiolonczelowo – gitarowy: pani Małgorzata Posadzy – wiolonczela, śpiew i pani Maria Techner – gitara klasyczna, śpiew.

Koncert transmitowało na żywo Radio Nakło, dzięki czemu mieli możność w nim uczestniczyć także ci pacjenci Hospicjum Domowego NZOZ „Medicus”, którzy nie mogli przybyć do kościoła osobiście.

Odkryciem koncertu był śpiewający duet gitarowo – wiolonczelowy. Obie panie zaprezentowały repertuar, skłaniający do duchowej refleksji.

Według planów organizatorów koncert miał trwać godzinę i kwadrans. Nasi artyści tak bardzo chcieli „dać siebie”, że przygotowali repertuar, który przekroczył ustalone ramy czasowe.

Koncert zakończyła wspólna modlitwa i zapalenie zniczy, które następnie zostały złożone pod krzyżem misyjnym przed kościołem.

Po koncercie odbyła się zbiórka pieniężna. Kwestarzami byli wolontariusze Fundacji „Salus Homini”, członkowie Szkolnego Koła „Caritas” z Występu, uczniowie, nauczyciele i członkowie SK „Caritas” ze Szkoły Podstawowej nr 2, harcerze i uczniowie I LO oraz opiekunowie dzieci i młodzieży . Mimo panującego chłodu i przedłużającego się koncertu wszyscy dzielnie trwali na swoich posterunkach. Dziękujemy Wam za Waszą wytrwałość. Środki z kwesty zostaną przeznaczone na zakup pompy infuzyjnej precyzyjnie dozującej leki przeciwbólowe. Kwestarze zebrali prawie 2000 zł. Pompa kosztuje ok. 2600 zł i dzięki środkom pozyskanym w tej zbiórce jej zakup jest możliwy.

Zaskoczyło nas Szkolne Koło PCK ze Szkoły Podstawowej nr 4, którego członkowie zebrali 86,88 zł i „podrzucili” swój datek do jednej z puszek kwestarskich, wielkie dzięki!

Głęboki ukłon składamy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w przygotowanie koncertu i kwesty. Dziękujemy.