FUNDACJA SALUS HOMINI

  • Naglowek
  • Naglowek
  • Naglowek
  • Naglowek

Każdego roku, w drugą sobotę października obchodzony jest Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej. Zwraca on uwagę społeczności międzynarodowej na osoby nieuleczalnie chore i tych, którzy im pomagają  – lekarzy, pielęgniarki, fizjoterapeutów, psychologów, pracowników socjalnych, kapelanów, wolontariuszy.
Ruch hospicyjny zaczął działać w Polsce w latach 80. XX wieku. Od tego czasu opieka paliatywna stała się odrębną dziedziną medycyny, otworzono specjalizacje z medycyny paliatywnej dla lekarzy i opieki paliatywnej dla pielęgniarek, został powołany pełnomocnik ds. opieki paliatywnej Ministra Zdrowia, działają krajowi i wojewódzcy konsultanci z medycyny paliatywnej i pielęgniarskiej opieki paliatywnej
W Dniu Opieki Paliatywnej otaczamy serdeczną myślą wszystkich nieuleczalnie chorych, a w sposób szczególny pacjentów i rodziny będące pod opieką Hospicjum Domowego NZOZ Medicus w Nakle.
Pracownikom hospicjum życzyliśmy w tym dniu sił w codziennej walce o dobro pacjentów i jak najwięcej uśmiechu na ich twarzach.
Wszystkim- wolontariuszom Fundacji „Salus Homini”, mieszkańcom wspierającym aktualnie chorujących i ich rodziny, a także tym, którym bliski jest Projekt Olszewka- Caritas Diecezji Bydgoskiej (budowy hospicjum stacjonarnego) serdecznie dziękowaliśmy za wkład w rozwój idei opieki paliatywnej w naszym powiecie. 

Równie serdecznie dziękujemy Księżom z parafii Św. Stanisława w Nakle za wspólną modlitwę, Paniom z Wypożyczalni Książek dla Dorosłych Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej za bardzo wartościową i bogatą wystawę poświęconą temu tematowi (jest nadal do obejrzenia) oraz uczestnikom spotkania – chorym, ich rodzinom, personelowi oraz wolontariuszom za wspólny czas.